در کلینیک دندانپزشکی سینا در منطقه هفت حوض دندانپزشک جهت جایگزینی دندان های از دست رفته، اقدام به ساخت پروتز متحرک می نماید.سپس قالب به دست آمده از دهان بیمار را برای ساخت پروتز به لابراتور می فرستد.لابراتور، پس از ساخت، پروتز را برای آزمایش و مراحل تکمیلی به دندانپزشک تحویل داده و دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار، به لابراتور دستور مراحل بعد را می دهد. پروتز آماده شده در دهان بیمار قرار گرفته و آخرین تنظیمات اعمال می شود.

مراقبت های توصیه شده کلینیک دندانپزشکی سینا

در منطقه هفت حوض بعد از درمان پروتز

توصیه می شود که روز اول استفاده، حتی در هنگام خواب (به منظور عادت و مشخص شدن مشکلات احتمالی) دندان مصنوعی را خارج نکنید.
حداقل ۲ بار در روز مسواک زده شود.
هنگام تمیز کردن پروتز، مراقب افتادن آن از ارتفاع باشید.
با مسواک مخصوص دندان مصنوعی، سطح داخلی و خارجی پروتز و با یک مسواک بسیار نرم لثه و مخاط داخلی دهان تمیز شود.
بعد از مسواک با تجویز پزشک، با استفاده از دهان شویه مانند آب نمک، سدیم فلوراید یا کلرهگزیدین دهان را ضدعفونی کنید
قبل از خواب، پروتز متحرک حتماً برداشته شود.
هفته‌ای یک بار دندان مصنوعی را داخل یک محلول ضدعفونی کننده قرار دهید
•  در صورت عدم استفاده از پروتز، آن را در ظرف آب نمک قراردهید.
هنگام حمام کردن می‌توانید پروتز را داخل یک محلول تمیز کننده قرار دهید. محلول تمیزکننده را می‌توان با اضافه کردن یک قاشق چایخوری سرکه یا قرص مخصوص شستشوی پروتز به یک لیوان آب ولرم تهیه کرد. بعد از خارج کردن دندان مصنوعی از محلول تمیز کننده آن را بطور کامل با آب شستشو داده، سپس آن را داخل دهان قرار دهید.
استفاده پروتز متحرک به مدت طولانی سایش دندان ها، تحلیل استخوان و لثه ها و گاه لقی و پوسیدگی دندان های پایه را به دنبال دارد که نیاز به ترمیم و تعویض پیدا می کند.
از وسایل فلزی جهت تمیز کردن فضای خالی بین دندان ها استفاده نفرمائید. استفاده از خلال چوبی نیز می تواند موجب تحلیل لثه شود.
در پروتز پارسیل متحرک، رعایت بهداشت دهان و دندان های باقیامنده الزامی است.
مراجعه مرتب بیمار به دندانپزشک و توجه به تذکرات وی توصیه می گردد.